Atilla İlhan MENÜ

Parkinson Hastalığı

Parkinson Hastalığı Nedir?

Beyinde dopamin salgılayan hücrelerin harabiyeti nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Normalde de ilerleyen yaşla birlikte beyindeki hücrelerin azalmasına bağlı olarak, dopamin miktarı azalmaktadır. Ancak bu azalma hiçbir zaman %80’in üzerine çıkmamaktadır. Henüz bilmediğimiz nedenlerden dolayı Parkinson hastalarında kayıp miktarı bu oranın üstüne çıkmakta ve şikayetler meydana gelmektedir.

Nedenleri Nelerdir?

Kesin neden bilinmemekle birlikte damar sertliği, böcek ve tarım ilaçları gibi bazı toksik maddeler, kafa travmaları hastalığın oluşumunda suçlanmıştır.

Başlangıç Yaşı Nedir?

Parkinson hastalığı 65 yaş üstü bireylerde görülmektedir.

Çeşitleri Var mıdır?

Beyin damar hastalıkları, travma, ilaç veya madde kullanımı gibi herhangi bir nedene bağlı olarak ortaya çıkan Parkinson şikayetlerine “sekonder Parkinsonizm” , nedeni belli olmayan tipine ise “primer Parkinsonizm veya İdiopatik Parkinson Hastalığı”  denilmektedir.

Bu İki Tip Arasında Ne Gibi Farklılıklar Vardır?

Primer tipte eksik olan dopamin maddesinin yerine konulması ile şikayetlerde belirgin düzelmeler olabilmektedir. Buna karşılık sekonder tip tedaviden çok faydalanamamaktadır. Ayrıca sekonder tipte hastalığın ilerleyişi daha hızlı ve şiddetli olabilmektedir.

Kalıtsal mıdır?

Genel olarak kalıtsal değildir. Ancak erken yaşta başlayan hastalarda kalıtsal özellikler bulunabilmektedir.

Tedavi Edilebilir mi?

Parkinson hastalığının aynen şeker ve yüksek tansiyon hastalığı gibi ilaçlar ile tedavisi mümkündür.

İlaçlar Ne Kadar Kullanılmalıdır?

İlaçların kullanımı ömür boyudur.

İlaçlarımı Düzenli Almama Rağmen Sıkıntılarım Oluyor. Ne Yapmalıyım?

Mutlaka düzenli kontrollere gidilmelidir. Oluşabilecek yeni durumların fark edilmesi, zamanla değişen ilaç ihtiyacının belirlenmesi için bu şarttır.

İlaçtan Başka Tedavi Seçenekleri Yok mu?

Elbette uygun hastalar için beyin pili uygulanılabilir.

Prof. Dr. Atilla İlhan Algoloji - Nöroloji
0543 864 5584