Atilla İlhan MENÜ

Trigeminal Nevralji

Trigeminal Nevralji Nedir?

Trigeminal Nevralji yüz bölgesinde ani olarak ortaya çıkan, saniyeler gibi çok kısa süren, genellikle elektrik çarpması şeklinde tariflenen ağrılardır. En önemli özelliklerinden birisi de yüzde belirli bölgelerin uyarılması (dokunma, soğuk rüzgar, diş fırçalama, esneme gibi) ile tetiklenebilir olmasıdır.

Trigeminal Nevralji Nedenleri Nelerdir?

Büyük çoğunda kesin bir neden gösterilemez. Ancak bir kısmında beyin sapı tümörleri, trigeminal sinire bası yapan genişlemiş damar varlığı, MS plakları gibi nedenler hastalığa yol açabilmektedir.

Trigeminal Nevraljide En Sık Şikayetler Nelerdir?

Temel şikayet yüz bölgesinde, özellikle de üst ve alt çene bölgesinde ortaya çıkan çok kısa süreli, vurup kaçan ağrıdır. Bu ağrılar günde pek çok kereler tekrarlanabilmektedir. Soğuk rüzgar, dokunma, diş fırçalama gibi nedenler ağrıyı uyarılabilir. Ancak uyarıcı olmadan da ağrılar olabilmektedir. Sıklıkla çene bölgesinde olması nedeniyle dişlerden kaynaklandığı zannedilir.

Trigeminal Nevralji Nasıl Teşhis Edilir?

Trigeminal nevralji teşhisi hastanın anlattığı tipik ağrı bilgisi ve muayene ile konulur. Ancak neden olabilecek diğer durumların dışlanması amacıyla MR görüntülenmesi yapılmalıdır.

Tedavi Nasıl Yapılmaktadır?

Trigeminal nevraljiye neden olan bir durum var ise öncelikle bunun tedavisi gerekir. Aksi takdirde öncelikli olarak ilaç tedavisi yapılır. Dirençli hastalarda duruma göre sinir bloğu, elektrik ile sinirin harap edilmesi (RF termokoagulasyon) yöntemleri uygulanabilmektedir.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Ağrıyı uyarabilecek durumlardan kaçınmak önemlidir.

-Klima, cereyan maruziyeti gibi durumlardan sakının,

-Çok soğuk ya da sıcak gıdaları tüketmemeye özen gösterin.

Prof. Dr. Atilla İlhan Algoloji - Nöroloji
0543 864 5584